KezdőlapLátásproblémákHomályos látás Leggyakoribb látásproblémák és kezelésük

Leggyakoribb látásproblémák és kezelésük

Kapcsolódó cíkkek:

​Mit tehet a vásárló, ha elégedetlen volt az optikában kapott termékkel?!

- fogyasztóvédelmi kisokos – A legtöbben tisztában vannak a vásárlással...

​Láss jól a víz alatt is!

Nyaranta még azok is szívesen szelik a hosszokat egy...

​ 8 tipp, hogy kontaktlencsésként is önfeledten nyaralhass

Ha kontaktlencsét viselsz, akkor tisztában vagy vele, hogy extra...

​8 tipp, hogy szemüvegesként is önfeledten nyaralhass

A nyári időszak beköszöntével, az optikákba érkező vásárlók, gyakran...

Miután sorra vettük a leggyakoribb szembetegségeket, valamint azt is bemutattuk, hogy mely szembetegségekben érintettek a 40, de inkább 60 éves kor felettiek, ideje hazaibb vizekre evezni, és részletesebben foglalkozni a látásproblémákkal.

Amennyiben bármelyik alábbi problémát észleled magadon, érdemes felkeresni a hozzád legközelebbi optikai szaküzletet. Bár szemüvegfelírással a szemész szakorvosok is foglalkoznak, látásproblémáddal első sorban optometrista szakemberhez fordulj.

Írtunk már korábban is arról, hogy mely szemet érintő gonddal melyik szakembert érdemes felkeresni; hasznos lehet írásunkat neked is átolvasni, ha érintett vagy a témában.

Először tisztázzuk, milyen az, amikor nincs probléma a látásunkkal.

Ha éleslátással rendelkezel, minden távolságra ugyanolyan élesen látsz. Nincs gondod sem a távolabbi, sem a közelebbi betűk elolvasásával, nem kell hunyorognod, hogy felismerd a feléd közeledő ismerősödet. Nem fáj a fejed, nem szédülsz hosszabb koncentráció után sem.

Távollátás

A távollátás, azaz Hypermetropia. A közeli tárgy által visszavert fénysugarak a szemgolyó (a látóideghártya) mögött találkoznak a szemben; minél közelebbről nézi a távollátó személy az adott tárgyat, a fénysugarak találkozási pontja annál hátrébb kerül, tehát a kép is annál homályosabb lesz. A hypermetropiás szemű ember sem közelre, sem távolra nem lát élesen, mivel a tárgyakról a szemébe érkező fénysugarak vagy párhuzamosak vagy széttartó irányúak. Az emberek közel 50%-a távollátó, de sok esetben olyan kis mértékű, hogy nem derül rá fény.

Kialakulásának oka: első sorban genetikai okai vannak. Nem szabad összekeverni az öregszeműséggel, melyről lentebb olvashatsz bővebben.

Korrekciója: Pozitív dioptriájú lencsével vagy kontaktlencsével történik, felnőttek esetében pedig lézeres szemműtét is szóba jöhet. A távollátást az orvostudomány jelenlegi állása szerint szemtornával és szemcseppekkel nem lehet megszüntetni.

Rövidlátás

Azaz a Myópia. A rövidlátás legtöbbször azért alakul ki, mert a szemgolyó túl hosszú a törőképességéhez képest, vagy a szemlencse és a szaruhártya domborúbb a kelleténél. A távolabbi tárgy által visszavert fénysugarak az ideghártya síkja előtt találkoznak a szemben, a beeső fény túl erősen törik, így a kép életlen lesz. Minél távolabbról nézi a rövidlátó személy az adott tárgyat, a fénysugarak találkozási pontja annál beljebb esik, tehát a kép is homályosabb lesz.  A myopiás szemű ember csak véges távolságon belül lát élesen, de távolra nem. Az emberek 10%-a rövidlátó.

Kialakulásának oka: vélhetően genetikai okai vannak, amire ráerősít az, hogy a napjaink nagy részét közeli képernyők előtt töltjük. Ezért is fontos gyakran pihentetni a szemünket távoli tárgyak nézésével. A felnőttkori rövidlátás hátterében különböző betegségek, így például cukorbetegség vagy szürkehályog is állthatnak.

Korrekciója: a nem betegség miatt kialakult rövidlátás korrekciója negatív dioptriájú lencsével vagy kontaktlencsével történik, felnőttek esetében pedig lézeres szemműtét is szóba jöhet. A rövidlátást az orvostudomány jelenlegi állása szerint szemtornával vagy szemcseppekkel nem lehet megszüntetni.

Astigmia

Szemtengelyferdülésként, kancsalságként is emlegetik itthon, de ezek a megnevezés nem helytállóak. Az astigmia a távollátáshoz és rövidlátáshoz hasonló fénytörési hiba. Az astigmiás szem a párhuzamos fénysugarakat egyetlen pontban sehol sem gyűjti össze, hanem a különböző meridiánokban beeső sugarakat különböző helyeken, úgynevezett gyűjtővonalakban egyesíti. Ennek oka, hogy a szem törőközegei közül a szaruhártya (cornea) és néha a szemlencse felszíne valamelyik átmérő irányában domborúbb, és az arra merőleges átmérőben kevésbé domború. 

Kialakulásának oka: a szabályos astigmia veleszületett és öröklődő fénytörési hiba, de egyes típusai szemsérülések, műtétek miatt is kialakulhatnak.

Korrekciója: cilinderes szemüveggel vagy kontaktlencsével történik. A cilinderes lencsék két dioptriával rendelkeznek, így segítségükkel a kialakult kép mindkét síkban a retinára esik. Az astigmiát az orvostudomány jelenlegi állása szerint szemtornával és szemcseppekkel nem lehet megszüntetni.

Öregszeműség

Másik nevén Presbyopia. Nem összekeverendő a távollátással, mert bár maga a végkifejlet hasonló, az okok máshol keresendők.

Mint minden szervünk, úgy a szemünk is öregszik. 40 éves kor felett szemünk alkalmazkodóképessége folyamatosan csökken, ez korral járó, fiziológiás folyamat. A presbyopiás szemű ember kezdetleges panasza, hogy a közeli munkát a megszokott távolságból már nem tudja elvégezni, különösen gyengébb megvilágítás során, távolra viszont változatlanul jól lát, amennyiben teljes a látásélessége. Panasza a gyakori fejfájás, főleg hosszas közeli munkát (főleg számítógépes munkát) követően. Az öregszeműség mindenkit elér, és 5-10 évente okoz egy dioptriányi látásromlást.  

Kialakulásának oka: A szemlencse rostjai veszítenek rugalmasságukból. 

Korrekciója: A kisebb távolságban végzendő munkához erősebb, míg a nagyobb távolságban végzendő tevékenységekhez gyengébb dioptriájú szemüveglencse javasolt. Mindig lényeges, hogy távolra van-e meglévő korrekció, amennyiben az rövidlátás, (mínuszos) előjelű, ha távollátás (plusszos) előjelű. Javasolt progresszív (multifokális) szemüveglencse vagy kontaktlencse használata, ezáltal megkönnyítve a szem megfelelő látásélességének biztosítását minden távolságban (távolra, munkatávolságban, és közeli-olvasó távolságban is, fokozatos dioptriaátmenetet nyújtva) Lézeres szemműtéttel nem korrigálható, csak multifokális műlencse beültetésével.

Előbb vagy utóbb mindannyian szembesülünk valamilyen látásproblémával életünk során; ez egyszerűen megkerülhetetlen. Viszont egy minőségi, személyre szabott szemüveggel semmiről sem kell lemondanunk, így bármely fent említett fénytörési hibával is rendelkezel, keresd meg OPTIKAKERESŐNK segítségével a hozzád legközelebbi optikát, és élj a modern szemüvegek adta lehetőségekkel!

Az OPTIKAKERESŐ segítségével megtalálhatja az önhöz legközelebbi optikai szaküzletet! Ne bízza a véletlenre a szakember kiválasztását, használja megbízható keresőnket!

Addig is kövesd Facebook oldalunkat frissülő tartalmainkért!
Tudj meg rólunk többet Youtube csatornánkon: http://bit.ly/SzeretemASzemem_YouTube