Lépten-nyomon találkozunk ezekkel a betegségekkel, talán nekünk is volt már valamelyik, mégsem mindig tudjuk, hogy melyik, hogy alakul ki, és hogy érdemes őket kezelni. Bár a Szeretem a szemem projekt mögött első sorban optikusok és optometristák állnak, akik hatásköre többnyire nem terjed ki ezen betegségek kezelésére, fontos, hogy mindannyian tudjuk, ezekkel a betegségekkel optikushoz, optometristához, vagy szemész szakorvoshoz kell fordulnunk.
Az alábbi betegségek bármelyikével találkozol, kérd szemész szakorvos segítségét!
Árpa, jégárpa:
Az árpa a szemhéjszéli mirigyek akut gyulladása, általában a stapphyloccocus baktérium okozza. Megkülönböztethetünk belső árpát, amelyet a Meibom-mirigyek gyulladása okoz, és külső árpát, amely a Moll-mirigyek gyulladása során alakul ki.
Fő tünete: szemhéj duzzanata, gyakran vörösség a szemhéj bőrén, és vöröses göb kialakulása. Előidézhetik a nem megfelelő higiéniai körülmények, de a legyengült immunrendszer is állhat a kialakulása hátterében.
A jégárpa a Meibom-mirigyek krónikus megbetegedése, amelynek során a mirigyek kivezetőcsatornája elzáródik.
Fő tünete: általában gyulladásmentes környezetben, éles határú, borsónyi méretü göb kialakulása a szemhéj széléhez közeli területen.
Kötőhártya-gyulladás:
A szem kötőhártyája a szemgolyónk védőszerve, a szemhéj belső felszínét és a szemgolyót fedi. Vékony, áttetsző, erekben gazdag réteg. Leggyakoribb megbetegedései a gyulladások, amelyeknek négy kategóriája ismert:
-
Bakteriális kötőhártya-gyulladás: Gennyesedést okozó baktériuma például a tüdőgyulladásért is felelős streptococcus, gennyesdést nem okozó baktériuma pedig például a bőrfertőzést is okozó staphylococcus. Ezek mellett számos más baktérium is okozhat hasonló tüneteket, például a különböző nemi betegségekért felelős chlamydia vagy gonorrhea.
Jellemző tünetek: idegentest-érzés, viszketés, szúró érzet, vérbőség, fénykerülés, könnyezés, duzzadt, vörös szemhéjak.
-
Allergiás kötőhártya-gyulladás: A tavaszi és nyári, koraőszi allergiaszezonban sokaknál jelentkezik, amit első sorban a levegőbe jutott különböző pollenek okoznak Kezeléséhez szemész szakorvos mellett allergológus szakember segítségére is szükség lehet.
Jellemző tünetek: eltérő mértékű vérbőség, viszketés, könnyezés, minimális váladék, tüsszögés, orrdugulás, garatviszketés
-
Szemszárazságból adódó kötőhártya-gyulladás: A szemünket számos környezeti hatás száríthatja, úgy, mint például a téli időszakban a fűtés miatt kialakuló száraz levegő, nyári időszakban pedig a légkondicionáló és ventilátor használata. A szemszárazság kialakulásáról alább bővebben írunk.
Jellemző tünetek: vérbőség, idegentest-érzés, szúró és/vagy égő érzet.
-
Vírusos kötőhártya-gyulladás: Többnyire enyhe lefolyású, egy része szisztémás betegségek részjelenségeként jelenik meg: például felső légúti hurutot előidéző vírusok is okozhatják.
Jellemző tünetek: diszkomfortérzés, fényérzékenység, láz, fejfájás, izomfájdalmak, felső légúti gyulladás.
Szemszárazság:
A szemgolyónk elülső felszínét borító könnyfilm feladata nem csak a szaruhártya a és a kötőhártya állandó nedvesen tartása, hanem a külső szaruhártya-réteg oxigén- és tápanyagellátása, a szaruhártya felületének kiegyenlítése, a szem fizikai védelme bakteriális és vírusos támadás ellen, valamint a bekerülő idegentestek kiöblítése. Így a szemszárazság kialakulása hosszú távon további egészségügyi problémák kialakulásához is vezethet.
A szemszárazság tünetei a következők lehetnek:
-
idegentest-érzés a szemben,
-
szúró, égő érzés, szemviszketés,
-
szempirosság,
-
homályos látás,
-
időként erős könnyezés,
-
rendszeresen visszatérő kötőhártya-gyulladás.
A szemszárazság két legjellemzőbb oka: a nem megfelelő mennyiségű könnytermelés vagy a termelődött könny túl gyors elpárolgása a szemfelszínről.
Az okok nagyon különbözőek lehetnek.
-
Könnytermelés visszaesése:
-
Könnymirigyek és kivezető csatornáik nem megfelelő működése. Leggyakrabban a könnymirigyek autoimmun gyulladásos betegsége okozza, de előfordulhat cukorbetegség, herpeszvírus-fertőzés, vagy hosszan tartó kontaktlencse-viselés miatt is.
-
-
Könnyfilm fokozott párolgása:
-
Külső körülmények: enyhébb tünetek esetében gyakran áll a szemszárazság kialakulása mögött száraz levegő, légkondicionáló, huzat, vagy nem elegendő folyadék fogyasztása.
-
Képernyő előtti munkavégzés: a fokozott közelre fókuszálás során keveset pislogunk, így szemünk hamar kiszáradhat. Ajánlott óránkét 10-15 perces szüneteket beiktatni, akár az ablak közelébe állva, hogy pár percig az eget kémlelve pihentessük szemünket. Így megelőzhetjük a tünetek kialakulását.
-
Hormonális változások: nők esetében a változókori hormonváltozás, de akár a fogamzásgátló szedése is közrejátszhat a szemszárazság kialakulásában.
-
Születési rendellenesség: előfordulhat olyan adottság, amikor a szemhéjak között túl nagy a rés.
-
Szemszárazságot okozó betegségek: bármilyen lázzal járó megbetegedés, reumatológiai megbetegedések, Sjögren-szindróma, lupus, sokízületi gyulladás, köszvény, neurodermitis, pajzsmirigybetegségek.
-
Meibom-mirigy működése csökken: a Meibom-mirigyek a könnyfilm olajos rétegét állítják elő, amely megakadályozza a könnyfilm fokozott párolgását, – hiányában csaknem tízszer gyorsabban párolog el szemünkről a könnyfilm.
-
Bármely típusról is legyen szó, kóros szemszárazság esetén a szemész szakorvos elsőként könnytermelési vizsgálatot fog végezni, majd annak eredménye szerint halad tovább a pontos diagnózis megállapításához.
Azért fontos felismerni, hogy látásproblémával vagy szembetegséggel állunk-e szemben, hogy biztosan a megfelelő szakember segítségét kérjük „orvoslásukhoz”. A kulcs mindegyik betegség esetében az idő: minél korábban felismerik és kezelik a problémát, annál több fejfájástól szabadítjuk meg magunkat.
Bár sem optikus, sem optometrista szakember nem hivatott gyógyítani a fent említett szembetegségeket, a szemszárazság egyes tünetein, amennyiben azok biztosan a külső körülmények (úgy, mint száraz levegő, huzat, képernyő előtti munkavégzés) miatt alakulnak ki, tudnak tanácsot adni, valamint az optikus szaküzletekben van lehetőséged ellenőrzött, minőségi szemcsepp vásárlására, amit biztonsággal alkalmazhatsz egy-egy hosszabb munkanap után.
Szeretnéd megtalálni a hozzád legközelebbi optikai szaküzletet? OPTIKAKERESŐNK segít!
Az OPTIKAKERESŐ segítségével megtalálhatja az önhöz legközelebbi optikai szaküzletet! Ne bízza a véletlenre a szakember kiválasztását, használja megbízható keresőnket!