Az már megszokottá vált, hogy októberben minden platformon felhívják a figyelmet a szemünkre, valamint a látásgondozás fontosságára, az évenkénti kontrollra. Az optikák többsége részt vesz az időszakos kampányokban, valamint kiemelt kedvezménnyel, nyereményekkel kedveskedik az őket felkeresőknek. Ez eddig nagyon jól hangzik. A vásárló kiváló szemüveggel, az optika pedig elégedett, remélhetőleg visszatérő vásárlóval gazdagodott.
Vegyünk példának egy hétköznapi pácienst. Új szemüvegre van szüksége, ezért felkeresi a legközelebbi, a legtávolabbi, vagy a legtöbb like-ot kapott optikát. Az elképzelés mindig egyszerű, hiszen csak egy jó szemüveget akar. Mi is lehet ebben olyan nehéz? A szakember az igényeknek megfelelően látás ellenőrzést, látásvizsgálatot, vagy szemvizsgálatot végez. (A továbbiakban az egyszerűség kedvéért: vizsgálat) De ennek sikeressége, és a szemüveg jósága vajon csak a szakemberen múlik? Az minden esetben kétséget kizáró, hogy optometrista, és szemész szakorvos kollégáink tudásuk legjava szerint írnak fel korrekciót. Viszont arról már kevesebbszer esik szó, hogyan érkezzünk felkészülten a látásvizsgálatra. Ezt gyűjtöttem most egy csokorba segítségül.
- Ha van rá lehetőséged, egyeztess előre időpontot. Egyrészt nem kell majd várnod, másrészt már az egyeztetés során tájékoztatást tudsz kérni a vizsgálat menetéről, vagy feltételeiről.
- Érkezz időben, és kipihenten! Ha egy egész éjszakás Netflix maraton után jelensz meg, elképzelhető, hogy emiatt a szakember nem tud megfelelő korrekciót adni, és meg kell ismételni más időpontban a vizsgálatot.
- Ha viselsz/viseltél szemüveget, feltétlenül vidd magaddal. Amennyiben kaptál hozzá dioptria, vagy garancia kártyát azt is mutasd meg. Továbbá oszd meg szemüvegviselési szokásaidat, ez mind segítség lesz a továbbiakban. Hogyha nemrégiben szemész szakorvosi kezelés alatt álltál, célszerű elvinned az ott kapott ambuláns lapot is.
- Az anamnézisben feltett kérdések nem véletlenszerűek. Biztos lehetsz benne, hogy az ott elhangzott válaszaid a vizsgálóban maradnak. Ne titkold el, ha gyógyszereket szedsz, sok közülük befolyással van a látásodra.
- Kontaktlencsét is viselsz? Nem probléma! Azonban jobb, ha legalább a vizsgálat előtti este már eltávolítod. Még jobb, ha előtte 2-3 napig egyáltalán nem viselsz kontaktlencsét. Ha máshol szoktad vásárolni, a szakember biztosan megkérdezi majd, milyen típust, milyen dioptriát hordasz. Valamint azt is, milyen ápolószert preferálsz, esetleg használsz-e műkönnyet. Elképzelhető, hogy dioptriád, vagy panaszaid alapján a kontaktlencséiden, esetleg a viselési szokásaidon is kisebb módosítás szükséges.
- Bátran oszd meg a panaszaidat, tapasztalataidat, és tedd fel látásoddal kapcsolatos kérdéseidet a vizsgálatot végző kollégának. Hidd el, jobb, ha megkérdezed, mert így sokkal gördülékenyebb lesz a közös munka, valamint szakszerű segítséget kapsz.
A felsoroltak alapján láthatod, hogy egészen apró dolgokkal Te is hozzájárulhatsz a vizsgálat sikerességéhez. Hiszen a cél közös: együttműködésben megtalálni a számodra megfelelő korrekciót, majd azt a szemüveget és kontaktlencsét, amivel élesen látsz, és szívesen viselsz.
Nekem már elkészült az új szemüvegem. Te ellenőriztetted már idén a látásodat?
Vörös Anikó
Hálózatvezető
Kép forrása: freepik.com